Jdi na obsah Jdi na menu
 


plemeno Biewer a Halbbiewer (Spaltbiewer)

4. 2. 2013

Biewer Yorkshire Terrier

Povaha plemene

Biewer patří mezi inteligentní a veselá plemena. Svému pánovi jsou oddanými společníky. Milují zábavu a rošťárny. Jsou to však také velmi ostražití pejsci, byť nejsou typickými hlídacími psy. Dobře vychází s návštěvami i malými dětmi. Vůči jiným zvířatům nebývají agresivní. Jsou výbornými kamarády jak pro velké rodiny, tak pro starší lidi jako společníci na dlouhé večery.

 

Popis Biewer Yorkshire Terriera

Biewer dosahuje výšky 23 cm a váhy 1,8 - 3,2 kg. Zploštělá hlava má krátký čenich a černou nosní houbu. Středně velké oči jsou buď kulaté, nebo mají mandlový tvar. Malé, vzpřímené uši tvaru písmene V jsou posazeny v zadní části lebky a leží poměrně blízko u sebe. Tělo je dobře stavěné a má hezké linie, délka je o málo větší než výška psa. Přední nohy jsou rovné, dobře osvalené a hojně osrstěné. Tlapky jsou kompaktní, kulaté s černými nebo bílými nehty. Ocas je nesen vysoko nad tělem a chlupy na něm tvoří praporek. Srst je dlouhá a měkká s jemnou texturou. Osrstění hlavy by mělo dosahovat ze ¾ na zem. Chlupy překrývající oči se svazují do culíčku nebo se nechávají volně splývat. Základní zbarvení jsou:

  • Modrá s černou, bílou a zlatou
  • Modrá s černou a zlatou
  • Zlatá s bílou

Zbarvení hlavy je buď modré, nebo černobílé. Hruď, břicho, nohy a špička ocasu musí být bílé.

 

 

Základní péče o psa

Péče o srst je o něco náročnější. Pokud má pes dlouhé chlupy, je třeba pravidelně srst pročesávat a upravovat. Je samozřejmě možnost psa ostříhat na krátko (pokud není určen pro výstavy), tím odpadá většina péče o srst. Další úpravy srsti například na výstavy je obdobná jako u jorkšírských teriérů. Na pohyb a procházky je to plemeno nenáročné. Lze s ním provozovat například i agility stejně jako s jorkšírem.

Historie plemene biewer yorkshire terriér

Biewer terrier pochází z Německa a za rok jeho vzniku je považován rok 1984. Manželé Gertruda a Werner Biewerovi zkřížili dva strakaté psy s recesivním strakatým genem. Štěňata se jim velice zalíbila, a tak se rozhodli pro rozšíření chovu a své pejsky pojmenovali Biewer Yorkshire Terrier a la Pom Pon. Jiní chovatelé chtěli stejného dosáhnout křížením jorkšírů s Shi- Tzu. Avšak výsledkem nejsou typičtí Biewrové. Takto vykřížení psi mají až moc společného s Shi- Tzu. První Biewer YT klub vznikl v roce 2003 v Německu. Nejoblíbenější jsou Biewrové v USA. V FCI toto plemeno není zatím uznáno.

 

TROCHA GENETIKY

 Rozdíl mezi biewerem a spaltbiewerem (halbbiewerem)... Spaltbiewer je dítě biewera a jorkšírského teriéra. Tedy napůl jorkšír a biewer, barvou se ale přibližuje normálnímu jorkšírovi (black and tan), avšak mohou se objevit malé znaky bílé barvy, např. na packách apod..

1.spojení- jorkšírský teriér+biewer: 

              -"vznikne" spaltbiewer (halbbiewer) F1, štěně bude mít barvu normálního jorkšíra (black and tan), sem tam se můžou objevit malé znaky bilé barvy, ale to minimálně=má vlohy pro trikolorní barvu.

2.spojení- spaltbiewer F1+jorkšírský teriér

              -"vznikne" štěně s normálním zbarvením - jorkšírký teriér (black and tan)

3.spojení- spaltbiewer F1+biewer

              -narodí se štěňáta obou barev - trikolor i black and tan. Štěňata black and tan mají označení spaltbiewer F2 

4.spojení- spaltbiewer F2+biewer

              -opět mají štěňátka obě možná zbarvení, nyní se jmenují spaltbiewer F3

5.spojení- spaltbiewer F3+biewer

              -narodí se biewer štěňátka- trikolorVíce zde: http://lusamion.webnode.cz/zbarveni/

 
 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Amy

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář